Benita 1542mm Basin WC & 1 Drawer 1 Door Unit Pack (RH) – Matt Sage Green
£1,333.47
Next Day Delivery Available!
Out of stock
Description
- Durable 18mm cabinet sides back and door
- Pre-assembled construction
- Soft closing door & drawer
- Dimensions: H 900 x W 1542 x D 421mm
- Includes one-piece white resin 1TH basin
- Colour co-ordinated cabinet
- Beehive brushed chrome knob handles included but delivered unattached
- Height excludes legs
- Image shows left-handed basin option
- Comes with legs included
- WC unit top panel height: 175mm
- Door opens to the right, only door comes attached to the unit.
- 5 Year Guarantee
Additional information
| Dimensions | 154.2 × 90 cm |
|---|---|
| Brand | Modish |
| Product Type | Basin Unit/WC Unit Pack |
| Manufacturers Guarantee | 5 Year |
| Accessories Included | Plinth & end panels |
| Adjustable Legs | Yes |
| Back Panel Thickness | 18mm |
| Basin Type | One-piece white resin |
| Board Colour Reference | LABRADOR GREEN F4290138 |
| Cabinet Colour | Matt Sage Green |
| Cabinet Thickness | 18mm |
| Fascia Range | Matt Sage Green |
| Fitting Type | Floor Standing |
| Fittings | Standard fittings |
| Furniture Style | Fitted |
| Handle Type | Brushed chrome knob |
| Material | MFC Cabinets/ Vinyl Wrapped MDF Doors |
| Number Drawers | 1 |
| Number Tap Holes | 1 |
| Number Working Doors | 3 |
| Pre Assembled | Yes |
| Range Style | Fitted Classic |
| Soft Close Doors | Yes |
| Soft Close Drawers | Yes |

































Reviews
There are no reviews yet.