Whirlpool WHFG 64 F LM X 60cm Flat Glass Chimney Hood – St/Steel
£326.04
Next Day Delivery Available!
Out of stock
Description
- A Wall Mounted Hotpoint Chimney Hood in Stainless Steel
- Dimensions: H 603 x W 598 x D 450mm
- Maximum Extraction: 630 m³/h
- Noise Level: 71 dB(A)
- Includes 2x 5W LED Lights
- 3 Speed Settings
- Comes with 10 Year Parts & 2 Year Labour Guarantee
Additional information
| Dimensions | 59.8 × 60.3 cm |
|---|---|
| Brand | Hotpoint |
| Product Type | Chimney |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturers Guarantee | 10 Year Parts & 2 Year Labour |
| Max Air Extraction (m³/h) | 630 |
| Control Type | Push Button Control |
| Diameter Of Air Outlet (mm) | 150 |
| Energy Rating | B |
| Height Of Chimney (mm) | 603-1130mm Ducting 690-1130mm Recirculating |
| Min Height Above Elec Hob (mm) | 500 |
| Min Height Above Gas Hob (mm) | 650 |
| Model No. | WHFG 64 F LM X |
| Noise Level (dB(A)) | 71 |
| Number Of Lights | 2 |
| Number of Speed Settings | 3 |
| Type Of Lamps Used | 5W LED |











Reviews
There are no reviews yet.