Alba 300mm 3 Drawer Unit – White Gloss
Original price was: £6.50.£5.85Current price is: £5.85.
Next Day Delivery Available!
Out of stock
Description
- Durable 18mm cabinet sides back and door
- Pre-assembled but door(s) come unattached
- Hettich soft close drawer boxes
- Dimensions: H 720 x W 300 x D 318mm
- Can be wall hung plinth lined or stood on adjustable decorative legs
- Includes modern chrome handles but delivered unattached
- Drawers not pre-drilled for handles
- Handle centre hole measurement 198mm
- Comes with legs included
- Cover caps provided
- MDF lacquered finish doors & cabinets with matching interior
- 5 Year Guarantee
Additional information
| Dimensions | 30 × 72 cm |
|---|---|
| Brand | Modish |
| Product Type | 3 Drawer Unit |
| Manufacturers Guarantee | 5 Year |
| Adjustable Legs | Yes |
| Back Panel Thickness | 18mm |
| Board Colour Reference | White Gloss |
| Cabinet Colour | White Gloss |
| Cabinet Thickness | 18mm |
| Fascia Range | White Gloss |
| Fitting Type | Wall Hung or Floor Standing |
| Furniture Style | Fitted |
| Handle Type | Modern chrome bar |
| Material | MDF/Lacquered gloss finish |
| Number Drawers | 3 |
| Pre Assembled | Yes |
| Range Style | Fitted Modern |
| Soft Close Drawers | Yes |




















































Reviews
There are no reviews yet.